Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra13/ftp/laryngologia-zdrowie-co-i-jak.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Thomas Phaer i The Boke of Chyldren (1544) – Laryngologia
Skip to content

Thomas Phaer i The Boke of Chyldren (1544)

2 lata ago

537 words

Kiedy Arabowie przetoczyli się przez północną Afrykę do Europy, przynieśli ze sobą matematykę, naukę i różnorodność religijną – iskry, które rozpalą renesans. Greckie, łacińskie, arabskie i hebrajskie teksty zostały przetłumaczone, przepisane i rozpowszechnione przez chrześcijańskich, żydowskich i muzułmańskich uczonych. Po rozwoju druku (około 1450 r.) Nastąpiło szybkie rozpowszechnienie wiedzy. Do 1500 r. W Europie działały setki drukarni, z których każda drukowała setki książek. Renesans rozprzestrzenił się jak pożar. Thomas Phaer (1510. -1560) był produktem tego zjawiska. Był prawnikiem, lekarzem, naukowcem, klasykiem, poetą i członkiem parlamentu. Rick Bowers, autor i redaktor szczupłej książki, słusznie nazywa go renesansowym polymath . Phaer był także działaczem społecznym. W XVI wieku Anglia przeżywała społeczne i prawne zamieszanie. Phaer czuł, że zwykli ludzie powinni rozumieć nowe prawa. Jest powszechnie uznawany za autora popularnego angielskiego tłumaczenia tekstu prawnego, Natura Brevium (1530.), Który poinformował opinię publiczną o prawie w języku ludzi. Następnie napisał popularną książkę prawniczą zrób to sam , A New Boke of Presidentes (1543), która pokazała tworzenie tych rzeczy [dokumentów prawnych], od których zależy dobrostan i życie ludzi. . . z zamiarem, że może to być łatwiejsze do wzięcia i postrzegania z nich, ale są one średnio uczone.
Rok później przetłumaczył na angielski i opublikował popularną książkę o zdrowiu ogólnym, Regiment życia Jehana Goeurota. Ponieważ brakowało mu wystarczających informacji na temat dzieci, napisał The Boke of Chyldren, pierwszy tekst pediatryczny w języku angielskim. Faworyzowana intencja Phaera była jednoznaczna: czynić dobro, które ma nedalną nede, czyli chyldren. . . i do rozrzucenia w Englysshe do tych, którzy nie są częścią skarbu, który jest w innych językach. . . zadeklarować, że do korzystania z wielu, które nie powinny być wydzielać na lukę kilku. . . . Jak długo mają ludzi nieświadomych. . . że kupujemy nasze zdrowie tylko od nich i po ich cenie. Był prekursorem Benjamina Spocka. Jego Boke of Chyldren był odpowiednikiem Tudor Spock s Baby and Child Care i Spock s rzecznictwo dzieci.
Nawet jeśli jest ustawiony w typie Garamond, praca Phaera nie jest łatwa do odczytania. Jednolitość pisowni nie istniała, gdy dzieło zostało pierwotnie opublikowane; Phaer pisał fonetycznie. Jego pismo należy czytać głośno (przynajmniej mentalnie), aby było zrozumiałe. Kiedy tak się stanie, przechodzi cudowny poetycki rytm Tudor English, a znaczenie staje się jasne. Jeden cofa się w czasie, aby zobaczyć i poczuć stan dzieci w Tudor England – wrzody, strupy i wszy wraz z kolką, konwulsjami i poważnymi infekcjami.
Porada jest ciekawą domieszką zależności od autorytetów łacińskich, greckich, hebrajskich i muzułmańskich starożytnych z folklorem wiejskim i własnymi obserwacjami Phaera. Jego komentarze na temat karmienia piersią i mleka (prawdopodobnie wzięte z Soranus [Ad 98-138]) i testu paznokci (o którym uczyłem się w szkole medycznej w 1944 r.) Są niezwykle nowoczesne. Jego sugestie dotyczące zaciemniania wizji lekarstwa na zezem ( oczy google , wzięte z Byrth of Mankynde Euchariusa Rösslina [1540]) to tylko krok od tego, co się robi obecnie
[hasła pokrewne: mikroangiopatia zakrzepowa, zwężenie tchawicy, obrzęki opadowe ]
[więcej w: laryngolog wikipedia, gratka bydgoszcz, olx bielawa ]

0 thoughts on “Thomas Phaer i The Boke of Chyldren (1544)”